Sunday, December 2, 2018

List of Members of Parliament (MPs) in Kenya, 2017 - 2022

Courtesy
Kenya has a total of 349 members of parliament who represent their constituencies in the National Assembly. Their work is to deliberate and solve issues conceding the people who elected them.

Below is a detailed list of Members of Parliament (MPs) in Kenya from year 2017 - 2022

Kenyan Mps – Baringo County Mps

  1. Mogotio Constituency – Daniel Kamuren Tuitoek – Jubilee
  2. Tiaty Constituency – William Kamket Kassait – KANU
  3. Baringo South Constituency – Grace Jelagat Kipchoim – Jubilee
  4. Baringo North Constituency – William Cheptumo Kipkiror – Jubilee
  5. Baringo Central Constituency – Joshua Chepyegon Kandie – MCCP
  6. Eldama Ravine Constituency – Moses K Lessonet – Jubilee

 Kenyan Mps – Bomet County MPs

  1. Sotik Constituency – Dominic Kipkoech Koskei – Jubilee
  2. Chepalungu Constituency – Gideon Kimutai Koske – CCM
  3. Bonet East Constituency – Beatrice Kones – Jubilee
  4. Konoin Constituency – Yegon Brighton Leonard – Jubilee
  5. Bomet Central – Ronald Kiprotich Tonui – Jubilee

Kenyan Mps – Bungoma County MPs

  1. Mt. Elgon Constituency – Fred Kapondi Chesebe – Jubilee
  2. Sirisia Constituency – John Waluke – Jubilee
  3. Kabuchai Constituency – James Lusweti Mukwe – FORD Kenya
  4. Bumula Constituency – Moses Wekesa Mwambu Mabonga – Independent
  5. Kanduyi Constituency – Wafula Wamunyinyi – FORD Kenya
  6. Webuye East Constituency – Alfred Sambu – ANC
  7. Webuye West Constituency – Daniel Wanyama Sitati – Jubilee
  8. Kimilili Constituency – Didmus Wekesa Barasa Mutua – Jubilee
  9. Tongaren Constituency – David Eseli Simiyu – FORD Kenya

Kenyan Mps – Busia County MPs

  1. Teso North Constituency – Edward Oku Kaunya – ANC
  2. Teso South Constituency – Geoffrey Omuse – ODM
  3. Nambale Constituency – Sakwa John Bunyasi – ODM
  4. Matayos Constituency – Geoffrey Makokha Odanga – ODM
  5. Butula Constituency – Joseph Maero Oyula – ODM
  6. Funyula Constituency – Wilberforce Ojiambo Oundo – ODM
  7. Budalangi Constituency – Raphael Wanjala – ODM

Kenyan Mps – Elgeyo Marakwet County MPs

  1. Marakwet East Constituency – David Kangogo Bowen – Jubilee
  2. Marakwet West Constituency – William Kipkemoi Kisang – Jubilee
  3. Keiyo North Constituency – James Kipkosgei Murgor – Jubilee
  4. Keiyo South Constituency – Daniel Kipkogei Rono – Jubilee

Kenyan Mps – Embu County MPs

  1. Manyatta Constituency – John Muchiri Nyaga – Jubilee
  2. Runyenjes Constituency – Eric Muchangi Njiru – Jubilee
  3. Mbeere South Constituency – Geoffrey Kingagi Muturi – Jubilee
  4. Mbeere North Constituency – Charles Muriuki Njagagua – Jubilee

Kenyan Mps – Garissa County MPs

  1. Garissa Township Constituency – Aden Duale – Jubilee
  2. Ijara Constituency – Sophia Abdi Noor – PDR
  3. Dadaab Constituency – Mohamed Dahir Duale – KANU
  4. Lagdera Constituency – Mohamed Garane – KANU
  5. Balambala Constituency – Abdi Omar Shurie – Jubilee
  6. Fafi Constituency – Abdikhaim Osman Mohamed – KANU

Kenyan Mps – Homa Bay County MPs

  1. Kasipul Constituency – Charles Ong’ondo Were – ODM
  2. Kabondo Kasipul Constituency – Eve Akinyi Obara – ODM
  3. Karachuonyo Constituency – Andrew Adipo Okuome – ODM
  4. Rangwe Constituency – Lilian Achieng Gogo – ODM
  5. Homa Bay Town Constituency – Peter Kaluma – ODM
  6. Ndhiwa Constituency – Martin Peters Owino – ODM
  7. Mbita Constituency –
  8. Gwasi Constituency –
  9. Suba Constituency –

Kenyan Mps – Isiolo County MPs

  1. Isiolo North Constituency – Hassan Oda Hulufo – KPP
  2. Isiolo South Constituency – Abdi Koropu Tepo – KPP

Kenyan Mps – Kajiado County MPs

  1. Kajiado North Constituency – Joseph Wathigo Manje – Jubilee
  2. Kajiado Central Constituency – Elijah Memusi Kanchory – ODM
  3. Kajiado East Constituency – Peris Pesi Tobiko – Jubilee
  4. Kajiado South Constituency – Metito Judah Katoo – Jubilee
  5. Kajiado West – George Risa Sunkuyia – Jubilee

Kenyan Mps – Kakamega County MPs

  1. Lugari Constituency – Ayub Savula – ANC
  2. Lukuyani Constituency – Enoch Wamalwa Kibunguchy – FORD Kenya
  3. Malava Constituency – Moses Injendi – Jubilee
  4. Lurambi Constituency – Titus Khamala Mukhwana – ANC
  5. Navakholo Constituency – Emmanuel Wangwe – Jubilee
  6. Mumias West Constituency – Johnson Manya Naicca – ODM
  7. Mumias East Constituency – Benjamin Washiali – Jubilee
  8. Matungu Constituency – Ustus Murunga Makokha – ANC
  9. Butere Constituency – Nicholas Scott Tindi Mwale – Jubilee
  10. Khwisero Constituency – Christopher Aseka Wangaya – ANC
  11. Sinyalu Constituency – Justus Gesito Mugali M’mbaya – ODM
  12. Ikolomani Constituency – Benard Masaka Shinali – Jubilee

Kenyan Mps – Kericho County MPs

  1. Kipkelion East Constituency – Kirui Joseph Limo – Jubilee
  2. Kipkelion West Constituency – Hilary Kiplang’at Kosgei – Jubilee
  3. Ainamoi Constituency – Sylvanus Maritim – Jubilee
  4. Bureti Constituency – Japheth Kiplangat Mutai – Jubilee
  5. Belgut Constituency – Nelson Koech – Jubilee
  6. Sigowet Constituency – Benard Kipsengeret Koros – Independent

Kenyan Mps – Kiambu County MPs

  1. Gatundu South ConstituencyMoses Kuria – Jubilee
  2. Gatundu North Constituency: Annie Wanjiku Kibeh – Jubilee
  3. Juja Constituency: Francis Munyua Waititu – Jubilee
  4. Thika Town Constituency: Patrick Kimani Wainaina Jungle – Jubilee
  5. Ruiru Constituency: Simon Nganga Kingara – Jubilee
  6. Githunguri Constituency: Gabriel Kago Mukuha – Jubilee
  7. Kiambu ConstituencyJude Njomo – Jubilee
  8. Kiambaa ConstituencyPaul Koinange – Jubilee
  9. Kabete Constituency: James Githua Kamau Wamacukuru – Jubilee
  10. Kikuyu ConstituencyKimani Ichung’wa
  11. Limuru Constituency: Peter Mungai Mwathi – Jubilee
  12. Lari Constituency: Jonah Mburu Mwangi – Jubilee

Kenyan Mps – Kilifi County MPs

  1. Kilifi South Constituency: Richard Ken Chonga Kiti – ODM
  2. Kilifi North Constituency: Owen Yaa Baya – ODM
  3. Kaloleni Constituency: Paul Kahindi Katana – ODM
  4. Rabai Constituency: William Kamoti Mwamkale – ODM
  5. Ganze Constituency: Teddy Ngumbao Mwambire – ODM
  6. Malindi ConstituencyAisha Jumwa Karisa Katana – ODM
  7. Magarini Constituency: Michael Thoyah Kingi – ODM

Kenyan Mps – Kirinyaga County MPs

  1. Mwea Constituency: Josphat Kabinga Wachira – Jubilee
  2. Gichugu Constituency: Robert Gichimu Githinji – Jubilee
  3. Ndia Constituency: George Macharia Kariuki Gk – Jubilee
  4. Kirinyaga Central Constituency: John Munene Wambugu – Jubilee

Kenyan Mps – Kisii County MPs

  1. Bonchari Constituency: John Oroo Oyioka – PDP
  2. South Mugirango Constituency: Silvanus Osoro Onyiego – KNC
  3. Bomachoge Borabu Constituency: Zadoc Abel Ogutu – Independent
  4. Bomachoge Chache Constituency: Miruka Ondieki Alfah – KNC
  5. Kitutu Chache North: Jimmy Angwenyi – Jubilee
  6. Bobasi Constituency: Innocent Momanyi Obiri – PDP
  7. Nyaribari Masaba Constituency: Ezekiel Machogu Ombaki – NAPK
  8. Nyaribari Chache Constituency: Richard Nyagaka Tongi – Jubilee

Kenyan Mps – Kisumu County MPs

  1. Kisumu East ConstituencyShakeel Shabbir – Independent
  2. Kisumu West Constituency: John Olago Aluoch – FORD Kenya
  3. Kisumu Central Constituency: Fred Odhiambo Ouda – ODM
  4. Seme ConstituencyJames Nyikal – ODM
  5. Nyando Constituency: Jared Odoyo Okelo – ODM
  6. Muhoroni Constituency: Patrick Ayiecho Olweny – ODM
  7. Nyakach Constituency: Joshua Aduma Owuor – ODM

Kenyan Mps – Kitui County MPs

  1. Mwingi North Constituency: Paul Musyimi Nzengu – WDM Kenya
  2. Mwingi Central Constituency: Gideon Mutemi Mulyungi – WDM Kenya
  3. Mwingi West Constituency: Charles Ngusya Nguna – WDM K
  4. Kitui Central Constituency: Benson Makali Mulu – WDM Kenya
  5. Kitui East Constituency: Nimrod Mbithuka Mbai – Jubilee
  6. Kitui West ConstituencyFrancis Nyenze – WDM Kenya
  7. Kitui Rural Constituency: David Mwalika Mboni – CCU
  8. Kitui South Constituency: Rachael Kaki Nyamai – Jubilee

Kenyan Mps – Kwale County MPs

  1. Msambweni ConstituencySuleiman Dori Ramadhani – ODM
  2. Lunga Lunga Constituency: Khatib Abdallah Mwashetani – Jubilee
  3. Matuga Constituency: Kassim Sawa Tandaza – ANC
  4. Kinango Constituency: Benjamin Dalu Stephen Tayari – ODM

Kenyan Mps – Laikipia County MPs

  1. Laikipia West Constituency: Patrick Kariuki Mariru – Jubilee
  2. Laikipia East Constituency: Amin Deddy Mohamed Ali – Jubilee
  3. Laikipia North Constituency: Sarah Paulata Korere – Jubilee

Kenyan Mps – Lamu County MPs

  1. Lamu East Constituency: Sharif Athman Ali – Jubilee
  2. Lamu West Constituency: Stanley Muiruri Muthama – MCCP

Kenyan Mps – Machakos County MPs

  1. Masinga Constituency: Joshua Mbithi Mwalyo – WDM K
  2. Yatta Constituency: Charles Kilonzo – Independent
  3. Kagundo Constituency: Fabian Kyule Muli
  4. Matungulu Constituency: Stephen Mutinda Mule – WDM K
  5. Kathiani Constituency: Robert Mbui – WDM K
  6. Mavoko Constituency: Patrick Makau King’ola – WDM K
  7. Machakos Town ConstituencyVictor Kioko – Jubilee
  8. Mwala Constituency: Vincent Musyoka Musau – MCCP

Kenyan Mps – For Makueni County MPs

  1. Mbooni Constituency: Erastus Kivasu Nzioka – Independent
  2. Kilome Constituency: Thuddeus Kithua Nzambia – WDM K
  3. Kaiti Constituency: Joshua Kivinda Kimilu – WDM K
  4. Makueni Constituency: Daniel Kitonga Maanzo – WDM K
  5. Kibwezi West Constituency: Patrick Mweu Musimba – Independent
  6. Kibwezi East Constituency: Jessica Nduku Kiko Mbalu – WDM K

Kenyan Mps – Mandera County MPs

  1. Mandera West Constituency: Adan Haji Yussuf – EFP
  2. Banisa Constituency: Kulow Maalim Hassan – EFP
  3. Mandera North Constituency: Bashir Sheikh Abdullah – Jubilee
  4. Mandera South Constituency: Adan Haji Ali – Jubilee
  5. Mandera East Constituency: Omar Mohamed Maalim Hassan – EFP
  6. Lafey Constituency: Abdi Mude Ibrahim – EFP

Members of Parliament Kenya – Meru County MPs

  1. Igembe South Constituency: John Paul Mwirigi – Independent
  2. Igembe Central Constituency: Cyprian Kubai Iringo – Jubilee
  3. Igembe North ConstituencyMaoka Maore – Jubilee
  4. Tigania West Constituency: John Kanyuithia Mutunga – Jubilee
  5. Tigania East Constituency: Josphat Gichunge Mwirabua Kabeabea – PNU
  6. North Imenti Constituency: Abdul Rahim Dawood – Jubilee
  7. Buuri Constituency: Mugambi Murwithania Rindikiri – Jubilee
  8. Central Imenti Constituency: Moses Nguchine Kirima – Jubilee
  9. South Imenti Constituency: Kathuri Murungi – Independent

Members of Parliament Kenya – Migori County MPs

  1. Rongo Constituency: Paul Odalo Mak’ Ojuando Abuor – ODM
  2. Awedo Constituency: John Walter Owino – ODM
  3. Suna West Constituency: Peter Francis Masara – Independent
  4. Suna East ConstituencyJunet Mohamed – ODM
  5. Uriri Constituency: Mark Ogolla Nyamita – ODM
  6. Nyatike Constituency: Tom Mboya Odege – ODM
  7. Kuria East Constituency: Marwa Kemero Maisori Kitayama – Jubilee
  8. Kuria West Constituency: Mathias Nyamabe Robi – Jubilee

Members of Parliament Kenya – Marsabit County MPs

  1. Moyale Constituency: Qalicha Gufu Wario – Jubilee
  2. North Horr Constituency: Francis Chachu Ganya – FAP
  3. Saku Constituency: Dido Ali Raso – Jubilee
  4. Laisamis Constituency: Marselino Malimo Arbelle – Jubilee

Members of Parliament Kenya – Mombasa County MPs

  1. Changamwe ConstituencyOmar Mwinyi Shimbwa – ODM
  2. Jomvu Constituency: Bady Twalib Bady – ODM
  3. Kisauni Constituency: Ali Menza Mbogo – WDM K
  4. Nyali Constituency: Mohamed Ali Mohamed – Independent
  5. Likoni ConstituencyMishi Juma Mboko – ODM
  6. Mvita ConstituencyAbdullswamad Sheriff Nassir – ODM

Members of Parliament Kenya – Muranga County MPs

  1. Kangema Constituency: Clement Muturi Kigano – Jubilee
  2. Mathioya Constituency: Peter Kimari Kihara – Jubilee
  3. Kiharu Constituency: Amson Ndindi Nyoro – Jubilee
  4. Kigumo Constituency: Ruth W Mwaniki – Jubilee
  5. Maragwa Constituency: Mary Wamaua Waithira Njoroge – Jubilee
  6. Kandara Constituency: Alice Muthoni Wahome – Jubilee
  7. Gatanga Constituency: Joseph Nduati Ngugi – Jubilee

Members of Parliament Kenya – Nairobi County MPs

  1. Dagoretti South ConstituencySimba Arati – ODM
  2. Dagoretti North Constituency: John Kiarie Waweru – Jubilee
  3. Langata Constituency: Generali Nixon Kiprotich Korir – Jubilee
  4. Kibra ConstituencyKen Okoth – ODM
  5. Roysambu ConstituencyIsaac Waihenya Ndirangu – Jubilee
  6. Kasarani Constituency: Mercy Wanjiku Gakuya – Jubilee
  7. Ruaraka ConstituencyTom Kajwang’ – ODM
  8. Embakasi East ConstituencyBabu Owino AKA Paul Ongili – ODM
  9. Embakasi West ConstituencyGeorge Theuri – Jubilee
  10. Embakasi Central Constituency: Benjamin Gathiru Mwangi – Jubilee
  11. Embakasi North Constituency: James Mwangi Gakuya – Jubilee
  12. Embakasi South Constituency: Julius Musili Mawathe – WDM K
  13. Makadara Constituency: George Aladwa Omwera – ODM
  14. Kamukunji ConstituencyYusuf Hassan Abdi – Jubilee
  15. Starehe ConstituencyCharles Kanyi Njagua – Jubilee
  16. Mathare Constituency: Anthony Tom Oluoch – ODM
  17. Westlands ConstituencyTimothy Wanyonyi Wetangula – ODM

Members of Parliament Kenya – Nakuru County MPs

  1. Molo Constituency: Francis Kuria Kimani – Jubilee
  2. Njoro Constituency: Charity Kathambi Chepkwony – Jubilee
  3. Naivasha ConstituencyJayne Kihara – Jubilee
  4. Gilgil Constituency: Martha Wangari Wanjira – Jubilee
  5. Kuresoi South Constituency:
  6. Kuresoi North Constituency: Moses Kipkemboi Cheboi – Jubilee
  7. Subukia Constituency: Samuel Kinuthia Gachobe – Jubilee
  8. Rongai Constituency: Kipruto Moi – KANU
  9. Bahati ConstituencyOnesmas Kimani Ngunjiri – Jubilee
  10. Nakuru Town West ConstituencySamuel Arama – Jubilee
  11. Nakuru Town East ConstituencyDavid Gikaria – Jubilee

Members of Parliament Kenya – Nandi County MPs

  1. Tinderet Constituency: Julius Kipbiwot – Jubilee
  2. Aldai Constituency: Cornelly Serem – Jubilee
  3. Nandi Hills ConstituencyAlfred Keter – Jubilee
  4. Emgwen Constituency: Alexander Kimutai Kigen Kosgey – Jubilee
  5. Chesumei Constituency: Wilson Kipngetich Kogo – Jubilee
  6. Mosop Constituency: Vincent Kipkurui Tuwei – Jubilee

Members of Parliament Kenya – Narok County MPs

  1. Kilgoris ConstituencyGideon Konchela – Jubilee
  2. Emurua Dikirr Constituency: Johana Ngeno Kipyegon – Jubilee
  3. Narok North Constituency: Richard Moitalei Ole Kenta – ODM
  4. Narok East Constituency: Lemanken Aramat – Jubilee
  5. Narok South Constituency: Korei Ole Lemein – Jubilee
  6. Narok West Constituency: Gabriel Koshal Tongoyo – CCM

Members of Parliament Kenya – Nyamira County MPs

  1. Kitutut Masaba Constituency: Shadrack John Mose – Jubilee
  2. West Mugirango Constituency: Vincent Kemosi Mogaka – FORD Kenya
  3. North Mugirango Constituency: Joash Nyamache Nyamoko – Jubilee
  4. Borabu Constituency: Ben George Orori Momanyi – WDM K

Members of Parliament Kenya – Nyandarua County MPs

  1. Kipipiri ConstituencyAmos Kimunyah – Jubilee
  2. Ol-Kalou Constituency: David Njuguna Kiaraho – Jubilee
  3. Ol-Jorok Constituency: Michael Mwangi Muchira – Jubilee
  4. Ndaragwa Constituency: Jeremiah Kioni – Jubilee
  5. Kinangop Constituency: : Zachary Kwenya Thuku – Jubilee

Members of Parliament Kenya – Nyeri County MPs

  1. Tetu Constituency: James Gichuhi Mwangi – Jubilee
  2. Kieni Constituency: Mathenge James Kanini Kega – Jubilee
  3. Mathira Constituency: Rigathi Gachagua – Jubilee
  4. Othaya Constituency: James Gichuki Mugambi – Jubilee
  5. Mukurwe-ini Constituency: Anthony Githiaka Kiai – Jubilee
  6. Nyeri Town ConstituencyNgunjiri Wambugu – Jubilee

Members of Parliament Kenya – Samburu County MPs

  1. Samburu West ConstituencyNaisula Lesuuda – KANU
  2. Samburu East Constituency: Lentoi Joni L Jackson Lekumontare – KANU
  3. Samburu North Constituency: Alois Musa Lentoimaga – Jubilee

Members of Parliament Kenya – Siaya County MPs

  1. Ugenya Constituency: Christopher Odhiambo Karani – ODM
  2. Ugunja ConstituencyJames Opiyo Wandayi – ODM
  3. Alego Usonga Constituency: Samuel Onunga Atandi – ODM
  4. Gem Constituency: Elisha Ochieng Odhiambo – ODM
  5. Bondo Constituency: Gideon Ochanda Ogolla – ODM
  6. Rarieda Constituency: Paul Otiende Amollo – ODM

Members of Parliament Kenya – Taita Taveta County MPs

  1. Taveta ConstituencyNaomi Shaban – Jubilee
  2. Wundanyi Constituency: Danson Mwashako Mwakuwona – WDM K
  3. Mwatate ConstituencyAndrew Mwadime – ODM
  4. Voi Constituency: Jones Mwagogo Mlolwa – ODM

Members of Parliament Kenya – Tana River County MPs

  1. Garsen Constituency: Ali Wario Guyo – WDM K
  2. Galole Constituency: Said Buya Hiribae – FORD Kenya
  3. Bura ConstituencyAli Wario – Jubilee

Members of Parliament Kenya – Tharaka Nithi County MPs

  1. Chuka / Igambang’ombe Constituency: Patrick Munene Ntwiga – Jubilee
  2. Maara ConstituencyJaphet Kareke Mbiuki – Jubilee
  3. Tharaka Constituency: George Gitonga Murugara – DP

Members of Parliament Kenya – Trans Nzoia County MPs

  1. Kwanza Constituency: Ferdinard Kevin Wanyonyi – FORD-Kenya
  2. Endebess ConstituencyDr Robert Pukose – Jubilee
  3. Saboti Constituency: Caleb Amisi Luyai – ODM
  4. Kiminini ConstituencyChris Wamalwa – FORD-Kenya
  5. Cherangany ConstituencyJoshua Kutuny Serem – Jubilee

Members of Parliament Kenya – Turkana County MPs

  1. Turkana North Constituency: Christopher Doye Nakuleu – Jubilee
  2. Turkana West Constituency: Daniel Epuyo Nanok – Jubilee
  3. Turkana Central Constituency: John Lodepe Nakara – ODM
  4. Loima Constituency: Jeremiah Ekamais Lomorukai – ODM
  5. Turkana South Constituency: Ekomwa Lomenen James – Jubilee
  6. Turkana East Constituency: Lokiru Ali Mohammed – ODM

Members of Parliament Kenya – Uasin Gishu County MPs

  1. Soy Constituency: Caleb Kipkemei Kositany – Jubilee
  2. Turbo Constituency: Janet Jepkemboi Sitienei – Independent
  3. Moiben Constituency: Silas Kipkoech Tiren – Jubilee
  4. Ainabkoi Constituency: William Kamuren Chirchir Chepkut – Independent
  5. Kapseret Constituency: Oscar Sudi – Jubilee
  6. Kesses Constituency: Swarup Ranjan Mishra – Jubilee

Members of Parliament Kenya –  Vihiga County MPs

  1. Vihiga Constituency: Ernest Ogesi Kivai – ANC
  2. Sabatia Constituency: Alfred Agoi Masadia – ANC
  3. Hamisi Constituency: Charles Gumini Gimose – FORD Kenya
  4. Emuhaya Constituency: Jeremiah Omboko Milemba – ANC
  5. Luanda Constituency: Christopher Omulele – ODM

Members of Parliament Kenya – Wajir County MPs

  1. Wajir North Constituency: Ahmed Abdisalan Ibrahim – ODM
  2. Wajir East Constituency: Rashid Kassim Amin – WDM K
  3. Tarbaj Constituency: Ahmed Bashane Gaal – Jubilee
  4. Wajir West Constituency: Ahmed Kolosh Mohamed – ODM
  5. Eldas ConstituencyAdan Keynan – Jubilee
  6. Wajir South Constituency: Mohamud Sheikh Mohammed – Jubilee

Members of Parliament Kenya – West Pokot County MPs

  1. Kapenguria Constituency: Samwel Moroto Chumel – Jubilee
  2. Sigor Constituency: Peter Lochakapong – Jubilee
  3. Kacheliba Constituency: Mark Lomunokol – PDR
  4. Pokot South ConstituencyDavid Losiakou Pkosing – Jubilee

No comments:

Post a Comment